HAKKIMIZDA

İlhan Karadeniz’in kaleminden

1983 yılında Türkiye’ye dönüş kararı aldığımda, hayalimde 8 metrelik bir tekne vardı. Hayalimi gerçek kıldım ve 8 metrelik bir tekne aldım. Yapılması gereken o kadar çok şey vardı ki ilk önce teknemin eksiklerini tamamlayarak başladım. Kısa bir süre sonra her şey tamamdı. Hani ‘’Vira Bismillah’’ derler ya… İşte ben de dedim. Büyükada’ya doğru yola koyuldum. Bir Temmuz sabahı Büyükada sırtlarına demirledim. Şöyle bir etrafıma baktındığımda, dev teknelerin görkemine hayran kaldım. O an toparlanıp geri dönmek istedim. Ancak önümden giden o koca koca teknelerin yarattığı dalgalarla boğuşmaktan kurtulamadım!..

Teknemi satıp 12 metrelik çift motorlu bir tekne yaptırmaya karar verdim. 1985 yazında tekneyi suya indirdik; ancak teknenin hızı 6 mili geçemedi. Motorları yapan usta kaçtı! Bu olaydan sonra teknenin her şeyiyle bizzat ilgilenmeye başladım. Dolaylı da olsa artık tekne imalatına bu şekilde başladım.

Yıllarca kullanmak amacıyla tekneler yapıp, en zor koşullarda test ettim. Sektörün teknik ve tasarımsal tüm yönlerini takip etmek için fuarlara katıldım.

2002 yılında satmak için 32 metre uzunluğunda bir yat inşa ettim. Takdirle birlikte gelen talepler de artınca yıllar içinde birçok tekne daha yaptım. Yaptığım bütün yatlar İtalyan Rina Class Loyd ve İngiliz MCA Charter Class Loyd’un uluslararasi standartlarına uygun olarak üretildi ve bu firmalardan sertifika almaya hak kazandı.

Şimdi ise 45 metre uzunluğunda, üzerinde helikopter pisti olan, mega yatımız Deep Story’i denize indirdik!..

Ben, bu hikâyeye kendim için daha iyisini istemekle koyuldum. Ve şimdi bu hikâye Orkun Group bünyesinde bulunan Orkun Yatçılık ile sizin için daha iyisini üretmekle tam 10 yıldır devam ediyor…